4/10/2012

głodówka a chudnięcie - tak czy nie?

Odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi NIE.


Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że odchudzanie ma być procesem trwałym, tzn, jeśli schudniemy, to powinniśmy tę prawidłową masę utrzymać na długo. Głodówki i nieracjonalne diety prowadzą do efektu jo-jo. Po powróceniu do poprzednich nawyków żywieniowych organizm z nawiązką będzie gromadził wszystko to, co zostało mu odebrane w czasie trwania głodówki. Stosując głodówki, czy diety bardzo niskokaloryczne doprowadzamy do obniżenia podstawowej przemiany materii i tym samym jest nam trudniej stracić na wadze, czy nawet utrzymać prawidłową masę ciała.

Po kilku dniach głodówki...
Po kilku dniach stosowania głodówki pacjenci mówią, że czują się świetnie i że nie odczuwają głodu. Tak właśnie działa organizm ludzki. Gdy nie otrzymujemy pożywienia wzrasta stężenie ciał ketonowych co powoduje, że odczuwanie łaknienia nie jest prawidłowe, nie mamy ochoty na jedzenie.

Głodówki to zło
Glukoza jest głównym źródłem energii dla mózgu, jeśli ten narząd nie dostaje pożywienia, to zaczyna odżywiać się własnym białkiem ustrojowym. Jednak nie tylko mózg nie może działać prawidłowo, także serce, wątroba, nerki czy jelita bez dostarczania pożywienia z zewnątrz nie mogą wypełniać swoich zadań w organizmie. Słabniemy, pojawiają się bóle głowy oraz spada wydolność fizyczna.
Dlatego też głodówkom trzeba mówić nie!

Weronika Weremko-Oszuścik, www.dieta4u.pl 

Czytaj więcej:

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Dziękujemy za komentarz.