10/12/2012

Kiedy wybrać się do dietetyka? (www.dieta4u.pl)

Pytanie poniekąd oczywiste, jednak nie każdy, kto powinien je sobie zadaje - odpowiada Weronika Weremko-Oszuścik, nasz głodzikowa ekspertka z www.dieta4u.pl.

Plakat pochodzi z węgierskiego muzeum handlu i cateringu

Dla kogo
Do poradni dietetycznej powinna się wybrać każda osoba, która nie utrzymuje stałej należnej masy ciała. Kiedy zauważysz u siebie, że waga z roku na rok jest co raz wyższa, a jednocześnie tryb życia  i aktywność fizyczna jest podobna, to powinien być dla Ciebie sygnał, aby przyjrzeć się swojemu jadłospisowi.  Jednostajny przyrost masy ciała najczęściej jest oznaką powielania błędów żywieniowych. Wraz z dietetykiem możesz je skorygować, tak aby utrzymywać stałą należną masę ciała.
 
Do dietetyka zapraszam również osoby z nadwagą, czy otyłością, które powinny pamiętać, że nadmierna masa ciała, to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna, tzw. androidalna. To właśnie ona odpowiedzialna jest za rozwijanie się chorób metabolicznych w tym np. cukrzycy.
 
Wychodząc ze szpitala
Osoby z chorobami przewlekłymi lub po zabiegach chirurgicznych nie zawsze mają pomysł na swój jadłospis. W wypisie ze szpitala dostają zalecenia (lub nie) co mogą, a raczej częściej,
czego nie mogą jeść i wydaje im się, że są skazani na bezsmakową dietę. A tak nie jest. Dietetyk podpowie jak komponować potrawy, aby mimo restrykcji jadłospis był urozmaicony i smaczny.
 
A zgaga?
Dietetyk pomoże również osobom z typowymi dolegliwościami- zgagą, zatwardzeniami, wzdęciami, biegunkami itp. Często nasze problemy można załagodzić lub ich się zupełnie pozbyć po przez odpowiednio dobrane składniki diety.
 
Kobiety w ciąży
Spotkania z dietetykiem polecam kobietom w ciąży. Wiele one czytają o zdrowym odżywianiu o suplementach dla ciężarnych, ale często też kierują się modą czy reklamą, a nie zawsze jest to dobre dla nich i dla dziecka. Ważne, aby już w ciąży poznać zasady rozszerzania diety niemowląt, poznać rodzaje mlek modyfikowanych oraz przekonać się do zalet karmienia piersią. Młodzi rodzice również mogą liczyć na wsparcie dietetyka. Prawidłowe nawyki żywieniowe kształtowane są w pierwszych latach życia dziecka i dlatego warto wybrać się do dietetyka, jeśli uważamy, że nasz sposób żywienia nie jest doskonały.
Proponuję spotkania również dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Ponieważ dietetyk, jako osoba z zewnątrz może podsunąć nowe argument, które zachęcą dziecko do kupowania czy wybierania w sklepie zdrowego jedzenia.
 
Jednak nie cuda
Wizyta u dietetyka powinna być również działaniem prewencyjnym. Lepiej zawczasu zasięgnąć opinii, niż powielać te same błędy i rujnować swoje zdrowie.Dietetyk jednak nie jest cudotwórcą, jeśli nie znajdziesz w sobie motywacji, chęci zmiany, to same „chodzenie” do dietetyka nie rozwiąże Twoich problemów.
Jak we wszystkim potrzebna jest systematyczność i ciężka praca, aby efektem było zdrowe, szczupłe i  pełne energii ciało.

1 komentarz :

  1. Witam przepraszam ze tutaj, ale przygotowuję badanie na temat zakupu produktów spożywczych i roli reklamy oraz internetu w tej kwestii. Moja prośba: poświęćcie 3-4 minuty i wypełnijcie ankietę z zamkniętymi pytaniami: http://moje-ankiety.pl/respond-31422.html

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz.