1/18/2016

5 faktów, których nie wiesz o Rumunii

Rumunia jest nieodkrytym skarbem. Szczególnie polecam odwiedzić ten kraj wiosną może skorzystasz z majowego weekendu i udasz się na wycieczkę do Transylwanii?

Odważni RumunowieLej

Leje rumuńskie to dosłownie pieniądze nie do zdarcia. Banknoty są drukowane ze specjalnego materiału nie podatnego na niszczenie. Oprócz Rumunii tylko Australia zdecydowała się na wprowadziła plastikowych banknotów.

Niezniszczalna waluta

Wesoły cmentarz

Rumuni mają dystans do wszelkich zagadnień związanych ze śmiercią, szczególnie w miejscowości położonej w północnej Rumunii o nazwie Săpânța. Nagrobki opowiadają historie zmarłych. Na lokalnym cmentarzu znajdziesz kolorowe nagrobki udekorowane licznymi płaskorzeźbami, które obrazują zabawne sytuacje z życia, przygody a nawet przypominają o złych nawykach zmarłego. Można także znaleźć ciekawe epitafia, które często są ostrzeżeniem dla innych.

Dla wielbicieli motoryzacji.

Święta przez cały rok

Podczas gdy my jesteśmy przyzwyczajeni do ukrywania kabli pod ziemią to w wielu Rumuńskich miastach zobaczysz sznury kabli, które ciągnął się nad ziemią na wysokości dachów. Musze przyznać, że wygląda to dosyć nieestetycznie, ale przynajmniej są bardzo fotogeniczne.

Kable, prawie jak świąteczne dekoracje.

Niedźwiedź

Rumunia jest bogatym krajem jeśli chodzi o tradycje i przesądy. Jeżeli następnego Sylwestra zamierzasz spędzić w okolicach Transylwanii lub Bukowiny to nie zdziw się jeśli spotkasz kolędników przebranych za niedźwiedzie (Ursul). W przeszłości w samej uroczystości uczestniczył także prawdziwy niedźwiedź! 

Oradea

Kawał mięcha

Rumuński przysmak. Nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała o kuchni. Co do zasady to jeśli lubisz zjeść dobrze przyrządzony kawał mięcha to się nie zawiedziesz, często popijany mocną domową Palinką!

3 komentarze :

 1. Anonimowy20/1/16 09:14

  Do których miast polecasz się wybrać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy jakoś nie myślałam o wakacjach w tym miejscu... Może powinnam? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja najbardziej polecam Timisoare, Cluj Napoca (tam mam świetnych przewodników), București i Hrabkiego Draculę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz.