12/29/2016

Włókna tekstylne z fusów po kawie?

 

Czwartek, popołudnie, chwila przerwy, co robimy, może wystawa? Textifood to połączenie jedzenia z ubraniami- wchodzimy w to, szybki telefon do PKiN- przepraszam Państwa pałac jest piękny, ale i ogromny gdzie dokładnie znajduje się wystawa? Ok. już wiemy, wejście od ul. Marszałkowskiej, czwarte piętro.


Textifood to typowa wystawa, która zmienia perspektywę odbiorcy, szczególnie jeśli chodzi  o tworzenie ubrań, przy wykorzystaniu niezbyt oczywistych materiałów czy surowców. Poniżej czwartego piętra zostawiamy, oczywistą bawełnę oraz len na rzecz m.in., fusów z kawy, kory, wina, piwa, skrobi kukurydzianej…

Wystawa została stworzona przez lille3000 na Wystawę Światową w Mediolanie pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Moim hitem jest opracowanie produkcji włókna w oparciu o odpady z palenia kawy i fusy po kawie. Wyobraź sobie ile ton odpadków z kawy marnuje się w samej Warszawie! Tekstylia te są dzisiaj wykorzystywane do produkcji wielu ubrań sportowych. Cukier może być elementem składowym niektórych sztucznych włókien tekstylnych pozyskiwanych np. z buraków. Piwo, dzięki biosyntezie możliwe jest zmaterializowanie fermentacji piwa i uzyskanie materiału tekstylnego. Włókno mleczne powstaje z kazeiny (proteiny mleka), materiał  jest  przyjemny w dotyku, wygodny, wytrzymały, łatwy w prasowaniu, pochłania ciepło.

Poniżej kilka przykładów.


Katarzyna Matenska Fashion Designer #upcycle
Praca #upcycle jest odpowiedzią na jeden z głównych problemów współczesnego przemysłu odzieżowego tj. rosnącej konsumpcji. Do powstania projektu wykorzystano ubrania z secondhandów i naturalne barwniki.


Eric Raisina Baobab cuture
Sukienka zainspirowana strukturą kory z której pozyskuje się włókna.Morgane Baroghel-Crucq & Christine Phung Exocet Dress
Sukienka zainspirowana metalicznymi refleksami łusek latającej ryby. Wykorzystano len, nici metalowe, włókna rybiego kolagenu.


Kyoungjae Lee, Sewing for the Soil
Suknia ślubna stworzona z skrobi kukurydzianej. Materiał w dotyku przypomina jedwab  jest biodegradowalny.

Gary Cass & Donna Franklin, The beer dress
Sukienka zainspirowana kwiatem chmielu. Materiał opracowany przy wykorzystaniu procesu wytwarzania piwa. Materiał tekstylny wykorzystuje się przez zmineralizowanie fermentacji piwa.


Gary Cass & Donna Frankli, In vino veritas
Roślinny kaszmir, to nic innego jak włókno sojowe pochodzące z białka występującego w ziarnach.

W czasie trwania wystawy odbył się ogólnopolski konkurs mody Modetyka, przedstawiono projekty artystyczne studentów i młodych projektantów przy wykorzystaniu takich materiałów jak innowacyjne materiały, włókna materialne, nowe tkaniny, recykling.


1 komentarz :

Dziękujemy za komentarz.